Ez a bejegyzés inkább azoknak szól, akiknek kertes házuk van, de bárki felhasználhatja az ötleteket akár lakásban is.

Szóval, ha van otthon, vagy a rokonoknál raklap, abból akár bútort is készíthetünk, ha nem bontjuk szét.Első lépés, hogy mindig csiszoljuk le a raklap felületét, ne legyen szálkás, sima felületre van szükségünk.

raklap_asztal_1Ha kisebb lábat teszünk egy raklap alá, vagy 2 darabot egymásra rakunk és rögzítjük őket, dohányzóasztalt kapunk. Festhetjük, pácolhatjuk, aljára tehetünk görgőket. Ha sima felületet szeretnék kapni a tetején, akkor ragaszthatunk rá megfelelő méretű pozdorja lapot (bútorhátlap) vagy akár üveglapot is. A hosszabbik oldal mentén a raklapoknak 3 lábuk van. Így van benne két kisebb rés. Ezekbe akár fiókot is szerelhetünk.

Ha kettőt úgy rakunk egymásra, hogy az alsó fejjel lefelé van, akkor a kettő között rakodóhely lesz. Ha felülre egy egy vastag párnát (matracot) rakunk, ülőalkalmatosságot kapunk. Sőt, egy másik raklapot állítva felszerelve a hátuljára, megkapjuk a háttámlát is. Persze ehhez le kell vágni a lábrészt róla, hogy vékony lapként tudjuk felrakni.

Amennyiben két raklapot egymás mellé rakunk és így fogjuk össze, nyugágyat kapunk, amit a kertben használhatunk. Ennek is csinálhatunk fejtámlát, de akár 1-2 vastagabb szivacs, vagy matracpárna is megteszi.

Ha a nyugágyra ráteszünk még egy nyugágynyi raklapot, (tehát 2×2 egymás mellett,) heverőt csináltunk. Persze kell rá egy matrac még. Festés helyett akár szövettel is bevonhatjuk, amit nagy fejű, ún. kárpitos szögekkel rögzíthetünk rá. Ha két ekkora ágyat egymás mellé teszünk, már meg is van a franciaágyunk. Ha viszont a két ágyat 90°-kal elforgatva rakjuk egymás mellé, már is egy sarok-ülőgarnitúránk van.

Na és mi van, ha levágjuk, leszedjük a lábrészt és csak a felső rész marad? Hát használhatjuk így akár előszobafalnak, csak fogasokat kell rá szerelni. Ha egy deszkát hátulról felfogunk rá, akkor már megvan a kalaptartónk. Ha viszont a fogas helyett több deszkát fogunk fel, meg is van a lakásba egy polcrendszer. Persze polcot akár úgy is kaphatunk, ha a raklapon rajta hagyjuk a lábat és a deszkákat a lábrészhez rögzítjük, majd a lapos felével falhoz csavarozzuk.

De akár ágyást is csinálhatunk belőle. Alulra rögzítsünk geotextilt két rétegben, úgy, hogy az oldalát is befedje. Felülről most már betölthetjük földdel és beleültethetjük a növényeket. Akár fekve, akár felállítva és kicsit megdöntve is használhatjuk. Állítva akár erkélyen is lehetnek virágaink, vagy olyan zöldségeink, amiknek a levelét használjuk, esetleg fűszernövényeket is ültethetünk bele.

És íme néhány szemléltető kép a netről:

This slideshow requires JavaScript.

About Author

1 thought on “Raklapból bútor

Leave a Reply